
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 29.993795 mg |
| Frequency | 1.2 MHz |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Topology | Boost |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | PWM |
| Output Current per Channel | 750 mA |
| Number of Segments | 6 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Current | 750 mA |
| Internal Switch | Yes |
| Type | DC DC Regulator |
Stock: 2549
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30547
Ext.Price$0.30547
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30547 | $0.30547 |
| 10 | $0.26842 | $2.68420 |
| 50 | $0.23587 | $11.79350 |
| 100 | $0.20056 | $20.05600 |
| 500 | $0.17053 | $85.26500 |
| 1000 | $0.15732 | $157.32000 |
| 3000 | $0.14514 | $435.42000 |
| 5000 | $0.13504 | $675.20000 |
